Veľká noc je jedným z najväčších sviatkov, nielen v kresťanskom svete, ale aj v kultúrnom a spoločenskom živote mnohých národov. Spája sa s mnohými tradíciami, prebúdzaním jari a života.
Pôvod
Sviatok Veľkej noci má korene v kresťanstve a spája sa s ukrižovaním a zmŕtvychvstaním Ježiša. Tieto udalosti si veriaci pripomínajú počas Veľkého týždňa, ktorý trvá od štvrtka do nedele a končí sa Veľkonočným pondelkom.
Symboly
Vedeli ste o pohanskom pôvode Veľkej noci? Ešte pred príchodom kresťanstva boli jarné sviatky súčasťou pohanských osláv plodnosti a prebúdzajúcej sa prírody. Práve v tomto čase si naši predkovia uctievali božstvá jari, plodnosti a nového života.
Niektoré veľkonočné symboly, ktoré poznáme dnes – ako napríklad vajíčko, zajačik či korbáč – majú korene v týchto predkresťanských zvykoch.
- Vajíčko bolo odjakživa symbolom života a znovuzrodenia.
- Zajačik bol symbolom plodnosti.
- Voda a šibačka súvisia s očistou a silou prírody.
Veľká noc vo svete
Vo svete sa Veľká noc oslavuje rôzne, duch a idea však ostávajú rovnaké.
Niektoré krajiny ako Španielsko či Taliansko dávajú silný dôraz na kresťanský pôvod. V mestách usporadúvajú dramatické procesie, kde napodobňujú ukrižovanie Krista. Ľudia sa stretávajú na uliciach, modlia sa a spievajú. Obzvlášť Rím sa stáva miestom tisícov modliacich sa veriacich.
V Nemecku a vo Veľkej Británii je veľká noc skôr rodinným sviatkom. V Nemecku chodí veľkonočný zajačik, ktorý rozdáva deťom čokoládové vajíčka. Zaujímavá je aj tradícia pálenia dreva, ktorá symbolizuje koniec zimy a príchod jari. Vo Veľkej Británii je známy tzv. „Egg Hunt“ hľadanie vajíčok v záhradách. Ide o obľúbenú tradičnú detskú hru.
V Amerike sa tento sviatok spája s prezidentom a veľkonočnými vajíčkami. Známa je udalosť "Easter Egg Roll" v Bielom dome, kde deti gúľajú vajíčka po trávniku spolu s prezidentom. Symbolika je veselá, hravá a orientovaná na deti.
Tradície u nás
Na Slovensku ide najmä o veľký kresťanský sviatok. Ľudia chodia do kostolov a všetky 4 dni Veľkého týždňa majú svoj význam. Na Zelený štvrtok sa varí niečo zelené, napríklad špenát, čo symbolizuje zdravie. Na Veľký piatok ľudia dodržiavajú prísny pôst a je to jediný deň, keď sa nikde neslávi svätá omša. Konajú sa však obrady Ježišovho umučenia a spievajú sa pašie. Na Bielu sobotu sa cez deň ešte drží pôst a pripravuje sa na nedeľu. V nedeľu sa konajú veľké oslavy a stretnutia s rodinou.
Veľký týždeň vrcholí na Veľkonočný pondelok, ktorý sa spája s najväčšími tradíciami. Chlapci a chlapi chodia „po šibaní“ a oblievajú ženy studenou vodou, čo im má priniesť zdravie po zvyšok roka. Ako odmenu dostávajú pohostenie v podobe jedla, pohárika dobrej pálenky a čokoládového vajíčka.
Príprava domova
Prípravy nášho domova zahŕňajú najmä veľké jarné upratovanie. Do domovov si prenesieme jar a svieži pocit. Príbytky si vyzdobíme tradičnými veľkonočnými ozdobami. Do kuchyne na stôl dáme barančeka. Do vázy patria bahniatka ozdobené kraslicami – maľovanými vajíčkami. Do obývačky na poličky či nábytok môžete umiestniť dekoračné sošky drevených alebo keramických zajačikov či ovečiek. Podľa farby, ktorá sa vám hodí k interiéru, môžete zvoliť aj vajíčka. Chýbať nesmie ani prútený košík plný čokoládok pripravený pre šibačov. Pohovku oživia dekoračné obliečky na vankúše. Viac inšpirácie nájdete tu.
Prajeme veselú Veľkú noc!