Stolovanie a užívanie si jedla s rodinou či priateľmi patrí medzi naše najobľúbenejšie chvíľky v živote. Pri hostení našich známych zohráva dôležitú úlohu nielen chutné jedlo, ale aj pekný riad a úprava stola a k tomu nepochybne patrí aj obrus. Poďme sa spolu pozrieť na jeho cestu časom a typy, ktoré poznáme dnes.
História
Vedeli ste, že obrus používali už v starovekom Egypte a Ríme? Pôvodne slúžil predovšetkým na ochranu stolov pred poškodením a znečistením. V Rímskej ríši zas bolo bežné, že hostia používali malé obrúsky na utieranie rúk a úst, čo sa neskôr vyvinulo do stolových obrusov.
V období renesancie sa používal obrus najmä v šľachtických rodinách a nadobudol luxusný status, pretože symbolizoval bohatstvo a postavenie. V 18. – 19. storočí nastal vďaka priemyselnej revolúcii rozmach textílií a obrus sa stal dostupnejší aj pre obyčajných ľudí. Od 20. storočia až po súčasnosť je obrus bežnou súčasťou takmer každej domácnosti.
Dnes používame obrus predovšetkým na ochranu stola pred poškodením a znečistením a má dekoratívnu funkciu pri slávnostných udalostiach. Jeho veľkosť závisí od veľkosti stola, mal by však presahovať minimálne 15-20 cm cez okraj.
Behúň
Behúň je menšou verziou obrusu. Keďže nám nezakryje celý stôl, nemožno ho ako obrus použiť na ochranu alebo zakrytie stola. Jeho hlavnou úlohou teda ostáva dekoratívna funkcia. Využitie má počas bežných dní, ako aj pri zvláštnych príležitostiach a sviatkoch. Práve vtedy je na stole nenahraditeľný, pretože dotvára slávnostnú atmosféru. Jeho umiestnenie je v strede pozdĺž celého stola a presah z oboch strán by mal byť maximálne 20 – 30 cm.
Materiál
Materiály, z ktorých sa obrusy vyrábajú, si tiež prešli rôznymi zmenami. V minulosti sa využívali tieto:
Ľan: ide o tradičnú a veľmi obľúbenú látku, ktorá vyniká pevnosťou, dlhou životnosťou a odolnosťou. Využíva sa aj dnes.
Konopné plátno: často používané na vidieku pre svoju dostupnosť, trvanlivosť a odolnosť voči opotrebovaniu. Má hrubšiu štruktúru, pevnú a odolnú voči zašpineniu.
Hodváb: luxusný materiál, ktorý bol používaný v šľachtických a bohatších domácnostiach. Bol znakom prosperity, drahý a jemný na dotyk.
Damask: špeciálna tkanina so žakárovým vzorom, často používaná na slávnostné obrusy. Vyznačuje sa elegantným vzhľadom a jemnosťou.
Materiály dnešných obrusov
Okrem tradičných bavlnených a polyesterových obrusov sú používané aj materiály ako:
Zamat: môže byť vyrobený z rôznych materiálov, pričom jeho základom je tkanie alebo pletenie látky, pri ktorom vznikajú krátke, husté vlasové slučky, ktoré sú následne rozstrihnuté, čím vzniká jemný a lesklý povrch. Veľmi častý v súčasnej výrobe je najmä polyesterový alebo viskózový zamat. Obľúbený je vďaka jednoduchšej údržbe, odolnosti a cenovej dostupnosti.
Žakárová látka: je pomenovaná podľa francúzskeho tkáča Josepha-Marie Jacquarda, ktorý v roku 1804 vynašiel tkáčsky stroj na tvorbu komplikovaných vzorov. Vzory vznikajú priamo počas tkania, nie sú teda nanášané potlačou alebo výšivkou. Má typickú, elegantnú a jemnú štruktúru.
Gobelín: je druh textílie vytvorený žakárovým spôsobom tkania. Má výraznú štruktúru, ktorá umožňuje vytvárať detailné vzory, obrazy či ornamenty. Gobelín je veľmi pevný a vhodný na intenzívnejšie používanie.
Tip na záver
Ak chcete dosiahnuť elegantný vzhľad, biely gobelínový obrus je tá správna voľba. Ak chcete ozvláštniť stôl na každodennej báze, môžete použiť behúň. V prípade sviatkov a väčších slávností môžete skombinovať oboje. Výber závisí len na vás a vašich preferenciách.