Pri zariaďovaní interiéru mnohí stoja pred dilemou: dať prednosť retro štýlu alebo modernému dizajnu? Oba smery majú svoje čaro, no každý z nich oslovuje iný typ osobnosti. Poďme sa spoločne pozrieť na ich hlavné rozdiely a zistiť, ktorý z nich vám najviac vyhovuje.
Retro vs Vintage
Predtým, než si charakterizujeme retro štýl, treba povedať, že si ho mnohí ľudia mýlia s vintage štýlom.
Slovo „vintage“ označuje veci vyrobené v roku 1920 a neskôr, ide o štýl vecí z daného obdobia. Keď hovoríme o nábytku, ide o staré, reštaurované kúsky s charakteristickým dizajnom alebo veci, ktoré odrážajú danú dobu.
Pri „retro“ štýle ide o novovytvorené veci, ktoré imitujú štýl dôb minulých, 50., 60., 70. a 80. roky 20. storočia. Domov v retro štýle je interpretáciou, reprodukciou s moderným nádychom.
Farebnosť
V modernom štýle prevládajú sivá, biela či béžová, na druhej strane retro štýl hrá všetkými farbami. Výrazná žltá pohovka, farebné kvetové tapety, červená kuchynská linka, niektoré kúsky by ste ešte určite našli u svojich starých rodičov. Často sa kombinujú aj geometrické vzory a lesklé povrchy.
Vybavenie
Ak si chcete do domova vdýchnuť retro štýl, mali by ste zvoliť doplnky, ako gramofón a vinylové platne, obrazy s retro grafikou, staré rádiá či neónové nápisy. Tieto doplnky sa dajú vhodne kombinovať a v modernom interiéri pekne vyniknú.
Pre nábytok sú charakteristické nízke komody na nožičkách, retro barové stoličky, stolíky so sklenenou doskou, alebo tzv “Eames” kreslo, Tulip chair a oblé gauče zo 60. rokov.
Osvetlenie
Typické retro osvetlenie dosiahnete použitím lustrov a lámp s futuristickými tvarmi (inšpirované vesmírnym vekom). Stojacimi lampami s viacerými ramenami a guľovitými retro žiarovkami. Použiť môžete aj závesné lampy s farebnými plastovými alebo sklenenými tienidlami.
Materiály
Nábytok bol vtedy vyrábaný z orechu, teaku, dubu alebo mahagónu. Neskôr v 50.-70.rokoch začal prevládať revolučný plast. Postupne sa začal používať na stoličky, svietidlá, poháre, doplnky aj nábytok. Ďalšími materiálmi boli kov, chróm aj sklo, ktoré môžeme nájsť aj v modernom dizajne.
Slovo na záver
Moderný štýl kombinuje funkčnosť, technológie a minimalizmus. Retro štýl prináša osobitosť, výraznosť a útulnosť. Ak ste sa zatiaľ nerozhodli, ktorý štýl je ten váš, ideálne by bolo skombinovať moderný interiér s retro doplnkami. Tak dosiahnete moderný štýl s osobitým nádychom.