Ako si vytvoriť efektívny pracovný kútik

Práca z domu ma celosvetovo stúpajúci charakter. Pred pandémiou pracovalo z domu na Slovensku okolo 7 % ľudí, dnes už je to dvojnásobne viac. Nie každý má však miestnosť v dome či byte na to, aby si vytvoril veľkú pracovňu, preto si čoraz viac ľudí zriaďuje pracovné kútiky. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si vytvoriť čo najefektívnejší pracovný priestor aj v malej izbe.

Pracovný kútik

Výber správneho miesta

Pracovňu si môžete zriadiť v samostatnej izbe alebo ako súčasť inej izby. Najčastejšie na to ľudia využívajú obývačku, ktorá býva dostatočne veľká, aby ste si tam zmestili aj pracovný kútik. Ďalším dôležitým faktorom je blízkosť okna. Okno vám poskytne dostatok prirodzeného svetla cez deň a čerstvý vzduch podporí myslenie.

Vhodný nábytok

Keď už ste si našli miesto, kde si kútik vytvoríte, mali by ste investovať do kvalitného zariadenia:

  • Ergonomická stolička: mala by byť nastaviteľná tak, aby sa prispôsobila vašej výške a s kvalitnou oporou bedrovej chrbtice.
  • Pracovný stôl by mal byť dostatočne vysoký, aby ste mali podopreté lakte a uvoľnené ramená.
  • Dostatok organizérov a úložného priestoru: upratané, organizované prostredie napomáha sústredeniu.

Osvetlenie

Ideálne je, keď pracujete počas dňa pri prirodzenom svetle. Denné svetlo prirodzene stimuluje produkciu sérotonínu, ktorý prispieva k dobrej nálade a zvýšenej energii. Je tiež šetrnejšie pre oči než umelé osvetlenie, čo znižuje namáhanie zraku, bolesti hlavy a únavu. Avšak nie vždy sa vyhneme práci aj po zotmení, v tom prípade je vhodné použiť stolové lampy s neutrálnym až chladným svetlom (okolo 4000 – 6000 Kelvinov), ktoré pomáhajú zostať sústredený a produktívny.

Stolná LED lampa SpiraStolná lampa PasteloStolná lampa s chrómovým tienidlom

Farby a doplnky

Ideálne farby v miestnosti, kde pracujete, sú neutrálne ako béžová, biela či čierna. Pridať môžete modré akcenty, napríklad vázu alebo obraz, pretože modrá zvyšuje produktivitu a tvorivosť. Veľmi vhodným doplnkom je aj zelená v podobe rastliny, ktorá podporuje koncentráciu. Pre dobrý pocit a motiváciu môžete pridať aj obľúbený citát v rámiku.

Tip na záver: Správne držanie tela pri dlhej práci za počítačom

  • Nastavte si monitor, aby bola jeho horná časť obrazovky vo výške očí alebo mierne nižšie. Vzdialenosť od monitora by mala byť približne 50 – 70 cm. Obrazovka by mala byť rovno pred vami, nie z boku.
  • Chodidlá by mali byť celou plochou na podlahe. Nohy v pravom uhle (90°), kolená približne v úrovni bokov. Sedací priestor na stoličke by mal podporovať celé stehná.
  • Nezabúdajte na pravidelné prestávky, keď musíte vstať od stola a poprechádzať sa. Vhodné je tiež uľaviť očiam pohľadom na zeleň, ak je to možné a dať si pohár vody.

 

 
 

ZĽAVA 5 €

 

Stačí sa prihlásiť na odber nášho newslettera a voucher s zľavou 5 € je Váš.

 
 
 

Ďakujeme!